Parkinson

Parkinson

PARKİNSON HASTALIĞI


Beyin sapı çekirdeklerini tutan kronik, ilerleyici, nörodejeneratif bir hastalıktır. Erişkin grupta en sık görülen kronik hastalıklardan birisidir. Sıklığı yaşla birlikte artar ve 80-90 yaş arası belirgin yükselir. Erkeklerde biraz daha sık görülür. Genellikle genetik yatkınlıkla birlikte başka faktörlerin ektikisiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Kesin nedeni bilinmemektedir. Bunun yanında bazı durumlara ikincili olarak da ortaya çıkabilir. Böcek, bitki ilaçlarıyla ve ağır metallerle zehirlenmeler, kafa travması, beyin felci, beyin tümörü gibi durumlara ikincil olarak da parkinson tablosu karşımıza çıkabilir.

 

Dört major bulgusu vardır:
1- İstirahatte titreme (özellikle ellerde başlar)
2-Bradikinezi ( hareketlerde anormal yavaşlama)
3- Dişli çark rijiditesi (kaslarda açmaya çalışınca kademeli olarak takılma hissi)
4- Yürüme bozukluğu ve buna bağlı denge bozuklukları

Tedavi


Kesin tedavisi yoktur. Hastanın belirti ve bulgularını kontrol altına almak öncelikli amaçtır. L-dopa tedavinin temelini oluşturur. Antiviral bir ajan olan Amantadin başka bir tedavi seçeneğidir. Hastalığın başlangıcında en düşük dozla en iyi kontrol sağlanmaya çalışılır. Ancak hastalığın ileri dönemlerinde bu ilaçların yan etkilerinin kontrol edilmesi de tedavide önemli bir yer tutar.

 

Rehabilitasyon


Tüm bu tedavilere rağmen semptomlar baskılansa da hastalığın ilerlemesi devam eder. Bu nedenle hastanın hareket bozukluklarına yönelik rehabilitasyon seçeneklerinin iyi değerlendirilmesi gerekir. Rehabilitasyon yaklaşımları kişiye özel olarak belirlenip, nöroloji uzmanıyla konsultasyon halinde hasta için en uygun ilaç dozu da sağlanarak uygulanır. 
Yürüme, denge bozukluğu ve yavaşlamaya yönelik olarak fizyoterapist eşliğinde egzersizlerle kol ve bacak kaslarının güçlenmesi, hareketsizlik nedeniyle kollarda ve bacaklarda ortaya çıkan eklem hareket açıklıklarının yeniden sağlanması ya da hiç kısıtlılık gelişmeden engel olunması, yine özellikle kol ve bacaklarda gelişen dişli çark rijiditesi nedeniyle ortaya çıkan kasılma, takılma gibi semptomların azaltılması sağlanabilir.