Yürüme Denge Bozuklukları

Yürüme Denge Bozuklukları

Yürüme ve Denge Bozuklukları

Yürüme Bozuklukları


Yürüme bir dizi hareketler zincirinden oluşur. Yürümek için öncelikle ayakta dik olarak dengeli durabilmek ve hareket sırasında dengeyi koruyabilmek gerekir. Normal yürüme için beyin, omurilik, çevresel sinirler, kaslar, kemikler ve eklemler birlikte çalışmalı, eklem hareketleri ve kas kasılmalarının zamanı ve gücü yeterli olmalıdır. Vücut bölümlerinin hareketleri ve kas kasılmalarının zamanlamaları yürüme için gerekli enerji ihtiyacını en düşük düzeyde tutacak şekilde ayarlanmıştır. Bu hassas uyumu aksatan her türlü yapı ve fonksiyon bozukluğu yürümede bozukluğa neden olur. 
Yürüme bozuklukları değişik nörolojik hastalıklarda, kas iskelet sistemini etkileyen ortopedik hastalıklarda, denge bozukluklarında, çucukluk çağında doğuştan olan ya da sonradan kazanılmış sinir sistemi ve kas iskelet sistemini etkileyecek her türlü hastalıkta ortaya çıkabilir. 

 

Rehabilitasyon

 

Değişik yürüme bozukluğu şekilleri bulunmaktadır ve bu yürüme tiplerinin her birinde farklı kas grupları etkilenir. Bu nedenle yürüyüşü değerlendiren hekimin farklı yürüyüş bozukluklarını ayrıntılı şekilde bilmesi ve tedavi planını sorunun olduğu asıl bölgelere göre yapması gerekmektedir.
Terapist eşliğinde egzersiz salonunda, hastaya göre belirlenmiş egzersizler son derece önemlidir. Bu egzersiz programları sırasında hasta gözlemlenerek gelişimi değerlendirilir.

 

Denge Bozuklukları

 

Nörolojik hastalıklar, kas iskelet sistemi hastalıkları, göz ve iç kulak patalojilerine bağlı olarak denge merkezlerinin etkilenmesiyle denge bozuklukları ortaya çıkabilir. Dengenin hem statik (dururken), hem de dinamik (hareket halindeyken) iki önemli şekli vardır. Özellikle ileri yaşla birlikte diz, kalça, ayak bileği eklemlerinde osteoartrit dediğimiz kireçlenme ve menisküs gibi yapılardaki bozulma, kişinin gözleri kapalıyken nerde ne şekilde durduğunu anlamasını sağlayan eklem duyusunun bozulmasına ve buna bağlı denge bozukluğunun artmasına neden olur. Daha hareketsiz bir yaşamla ortaya çıkan bacaklardaki kas güçsüzlüğü, denge kaybı geliştiği anda gövdenin düşmemek için ortaya çıkardığı bir takım reaksiyonların yerine getirilmesine engel olur. Tüm bunlarla birlikte ileri yaşla ortaya çıkan katarakt gibi görme bozukluğuna neden olan hastalıkların artması, kulak patalojilerinin belirginleşmesi, vertigo da denge bozukluklarını arttırır.

 

Bunların yanında bazı nörolojik hastalıklar denge ve yürüme bozukluğuna neden olabilir. Özellikle multipl skleroz, parkinson ve diğer nörodejeneratif hastalıklar, inme (beyin felci), travmatik beyin hasarı, alzheimer, kas hastalıkları, serebral palsi, polinöropatiler belirgin denge kaybına neden olur.

 

Rehabilitasyon

 

Tüm bu nedenlerle orta- ileri yaşta denge bozukluğu varlığı değerlendirilerek, eğer denge kaybı varsa uygun egzersiz programlarının düzenlenmesi gerekir. Egzersiz programları öncelikle denge koordinasyon ve bacak güçlendirme, germe egzersizleri şeklinde fizyoterapistle çalışma olarak düzenlenir. Bacak güçlendirme ve germe egzersizleri yapılırken amaç denge kaybı anında vücudun düşmemek için yerine getirdiği aktif refleks mekanizmaların yeterince çalışmasını sağlamaktır.